Komşu Güvenliği Projesi` ile hırsızlık azaltılacak

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü`nün uygulamaya koyduğu `Komşu Güvenliği Projesi` ile hırsızlıkların azaltılması amaçlanıyor. Pilot uygulama kapsamında kahvaltıda buluşturulan apartman sakinleri, birbirlerini tanıma fırsatı buldu.

Proje çerçevesinde Gaziantep Üniversitesi`nin öncülüğünde bir çalıştay yapılarak komşuluk ilişkilerinin zayıflamasının nedenleri ve bu bağların yeniden güçlendirilmesi adına neler yapılabileceği bilimsel olarak ortaya konacak.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik(TDP) Büro Amirliği, güvenlik hizmetlerine halkın ortak edilerek bu hizmetin daha iyi verilmesi için bir yılı aşkın süredir çalışıyor.

Halk desteği ile suçların azaltılması için yürütülen çalışmalar kapsamında Kavaklık ve Sarıgüllük mahallelerinde belediye ile hareket edilerek ve evlerin birinci katlarına uzanan ağaç dalları kesilerek, bu yolla işlenen hırsızlıkların önüne geçildi.

Emniyet Amiri Yasin Göktepe`nin koordinasyonunda görev yapan 23 polis, kapı kapı dolaşarak ev ve işyerlerinin güvenlik zafiyetlerini tespit ediyor. TDP, güvenliğin artırılması yönünde esnaf ve ev sahiplerine yazılı olarak bir dizi öneride bulunuyor. Daha ziyade kenar semtlerde yaşayan çocukların topluma adaptasyonu için de bir dizi çalışma yürüten TDP Amirliği, taziye evlerini ziyaret ederek vatandaşın acısını paylaşıyor.

Kahvehane ve belediyelere ait sosyal tesislerde gerçekleştirilen toplantılarda vatandaşların nabzını tutan TDP personeli, şimdi de komşuluk ilişkilerine el attı.

Özellikle şehirlerde apartman yaşamıyla birlikte kaybolma noktasına gelen komşuluk bağlarının yeniden oluşması ve bu yolla başta hırsızlık olmak üzere değişik suçların azaltılmasını hedefleyen TDP, İbrahimli Mahallesi`ndeki 25 dairelik bir apartmanın sakinlerini kahvaltıda buluşturdu.

Gaziantep Kulübü`nün maddi desteğiyle Gaziantep Polis Evi`nde birbirlerini ilk defa gören komşular, bu sayede tanıştılar, tanışmakla da kalmayıp hemşehri olduklarını öğrendiler.

Kahvaltının ardından çocuklar oyun parkında eğlendi; ebeveynleri ise binalarının güvenlik zafiyetlerini öğrendi.

Bazıları çocuk sayısının fazla olması nedeniyle `Apartmanı en çok rahatsız eden benim` diyerek özür diledi; bir başkası taşınalı 2 ay olmasına rağmen kendileriyle kimsenin ilgilenmemesinden yakındı. Toplantının sonunda yeni dostluklar kurulması ise herkesi mutlu etti.

Gaziantep Kulübü ile Büyükşehir Belediyesi`nin ortağı olduğu `Komşuluk İlişkilerinin Geliştirilmesi ve Güvenliğin Sağlanması Projesi ile Sosyal Destek Programı`na (SODES) başvurduklarını belirten TDP Büro Amiri Yasin Göktepe, Gaziantep Üniversitesi ile bu konuda bir çalıştay düzenleneceğini, okullarda da ödüllü bir resim yarışması gerçekleştireceklerini söyledi.

Komşuluk bağlarının güçlenmesi için çocukları yarışma ile bilinçlendirmeyi hedeflediklerini anlatan Göktepe, `Amacımız, güvenlik hizmetlerine halkın ortak edilmesi ve bu hizmeti daha iyi yerine getirebilme. Onların beklentilerini yerine getirmek, bunların geri bildirimlerini almak çok güzel. Oldukça olumlu tepkiler alıyoruz. Yaşlı bir amcanın söylediği `Devlet beni de adam yerine koydu ya! Başka bir şey istemem` sözü doğru yolda olduğumuzun en iyi göstergesi.` diye konuştu.

KOMŞULUK

Komşuyla ilişkileri geliştiriyorsun, sonra komşu senin iyi niyetini istismar ederek, enayi yerine koyma ve seni kullanmaya çalışıyor,bence komşuyla her zaman ilişkilerini sınırlı tutacaksın, hepten ilişkiyi kesmeyeceksin ancak bir güleryüz ve selamlaşmayı öteye gitmemeli komşuyla tabi zor durumlarında ve mutlu günlerinde bu durumlarını paylaşacaksın aile sorunlarına ve kendin aile sorunlarını kesinlikle onlarla paylaşmayacaksın.sonra senin kimle arkadaş olacağına kimi seveceğine ailenin kendi sorunlarına müdahale etmeye kalkıyor.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Son yorumlar