Facebook Hesap Sahipleri İzleniyor

Bilişim uzmanları Facebook sayesinde artık hiçbir gizliliğinizin kalmadığını açıkladı.

Dijital ortamda kullanılan hesapların gizlilik politikaları tartışılırken facebook'un hesap sahiplerini izlediği ortaya çıktı.

En son Gizlilik Şartları'nda kullanıcı bilgilerinin reklamverenlere servis edilmesi konusunda yaptığı güncelleme işleminden sonra Facebook'un kullanıcıları izlediği ortaya çıktı. 'Sosyalmedya.co' haberine göre, Facebook'un, yorum ve durum güncellemelerinizi sosyal ağda yayınlamasanız bile bunlara erişebildiği ve izlediği ortaya çıktı.

Facebook'un bizzat Los Angelas Times da itiraf ettiği üzere sosyal medya devi kullanıcıların yayınlanmamış iletilerini görebiliyor ve arşivleyebiliyor. Üyelerin yorumları silmesi ya da yayınlamaması önemli değil, gönderi yayınlansın ya da yayınlanmasın Facebook'un bunların hespini görebildiği iddia edildi. Facebook sadece online hareketlerinizi değil zihninizi bile okuyabiliyor. Kimseyle paylaşmadığınız düşünce ve duygularınızı herkesten önce Facebook biliyor. Sonuç olarak öz hakiki 'big brother' bu durumda Facebook oluyor.

Sosyal ağların bu tür işlemleri web tarayıcıları sayesinde yaptığı ifade edildi. Web tarayıcısı içindeki bir kod klavyede yazmaya başlandığında tüm kelimeler, cümleler çözümlenerek arşivde biriktiriliyor. Facebook bunu bir deney olarak başlattığını söylemesine rağmen uzmanlar sosyal medya devinin böyle bir gücü farklı alanlarda da kullanmayacağı kesin olmadığı ifade etti. 5 milyon kullanıcıyı izleyen Facebook bu deneyi şu an sonlandırdıklarını ve takibi bıraktıklarını söylese de buna yasal hakkı olduğunu söyleyerek açık kapı bırakmadan da duramıyor
.
Facebook gizlilik şartlarına göre sosyal ağın başka birinin zaman tüneline baktığınızda, mesaj gönderip aldığınızda, arama yaptığınızda, diğerleriyle herhangi bir etkileşimde bulunduğunuzda, verilerinizi kaydetmeye izni var. Yayınlanmayan Facebook iletilerini de takip etmeye bu şartlara göre izni olduğunu söyleyen Facebook tüylerimizi ürpertmekle kalmıyor; klavyedeki parmak hareketlerimizi ve düşüncelerimizi izleyerek online takibi çok başka bir boyuta taşıyor.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Son yorumlar