sahte bal nasıl yapılır

warning: Creating default object from empty value in /home/haramiler/domains/haramiler.org/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Sahte Bal Nasıl Yapılır ve Nasıl Anlaşılır

Bugünlerde gündemi iyice meşgul eden bir durum sahte ballar ! Peki sahte bal nasıl yapılır ?

Sahte bal nasıl anlaşılır ? İşi uzmanından öğreniyoruz.

İşte sahte bal yapımı ve sahte balı nasıl anlayacağınıza dair ipuçları / video : Kanal 7 ekranlarında program yapam Doktor Feridun Kunak, canlı yayında sahte bal yaptı, program izleyicleri ise hangisinin gerçek, hangisinin sahte olduğunu fark edemedi.

Son aylarda TV ekranlarını adeta istila eden bal reklamlarının sırrı çözüldü! Bir kaşık bala karıştırılan glikoz ile biraz da bal esansıyla yapılan bu yeni karışım, gerçek baldan ayırmak ise neredeyse imkansız.

Sahte balları anlama yolları

Son günlerde alevlenen bal tartışması tüketicilerin ağzının tadını bozdu. Sağlıklı beslenme ve şifa umuduyla alınan balların sahte olma ihtimalinden dolayı kafalar karışık.

Gerçek balı ayırt etme konusundaki kamuoyunda dolaşan bilgilerin önemli bir kısmı ise gerçek değil. Fırat Üniversitesi Arıcılık Bölümü Öğretim Görevlisi Mehmet Ali Kutlu, balda bulunan glikoz oranının hiçbir zaman dışarıdan bakıldığında anlaşılamadığını vurguluyor. Bunu ancak laboratuvar ortamında yapılacak tetkikler belirleyebiliyor. 'Ucuz etin yahnisi yavan olur.' sözü burada da geçerli. Gıda mühendisleri, ucuza satılan balda mutlaka hile olduğunun altını çiziyor.

Son yorumlar

İçerik yayınları